Triathlon – duathlon


Sam Gydé (Belgium)

1st AG Ironman South Africa
8th overall – 1st AG Ironman Mont Tremblant (Canada)
15th overall – 1st AG Ironman Klagenfurt (Austria)
Ironman World championships Hawaï (USA): 1st AG, 3rd AG
2nd AG Ironman South Africa
11th overall – 1st AG Ironman Lake Placid (USA)
1st AG Ironman Texas (USA)
9X Ironman Hawaii
Fastest Ironman 8h21′

Hans Vandenbuverie (Belgium)

3rd 70.3 Roeux (France)
2nd 70.3 Belman (Belgium)
1st  70.3 Roeux (France)
18th  Ironman Germany (Hawaï qualifier)
AG European champion Long distance duathlon
1st Chtriman , Irondistance
2X AG World champion Long Distance duathlon
1st AG challenge Roth
1st 70.3 Champ’Man (France)
3rd 111 Jabbeke (Belgium)
Fastest Ironman 8h44′
Hawaii qualifier
Extra: Multiple Time trial and smaller duathlon/triathlon victories
Brooke Brown (Canada – PRO)
3* Iron Vitoria Winner (Spain)
2* Ironmédoc winner (Fra)
2* Triathlon Deauville winner (Fra)
3rd Challenge Ixtapa (Mexico)

Van McCarty (USA)
2nd AG – 15th overall Ironman Chattanooga (USA) – Hawaï qualifier
6th Ironman Canada

Bert Verbeke (Belgium – Ironman PRO)
2nd overall Ironman Vichy – Hawaï qualifier
5th AG  Ironman 70.3 World championships
2nd AG Ironman Lanzarote (Spain)
2nd overall 70.3 Chtriman (France)
3rd overall 70.3 Deinze (Belgium)
2nd AG Ironman Hawaii – world championships

Jan Meysmans (Belgium)
4*AG world champion duathlon
12th overall PRO world champions duathlon
4* AG vice world championship duathlon
12th 70.3 Aronaman (Italy)
12th 70.3 Lovere (Italy)
10th 70.3 Terheijden (Netherlands)
2* AG European champion duathlon
1st LD Duathlon Gravelines (France)
Extra: Multiple running and short distance duathlon wins
Arne Van Verdegem (Belgium)
3rd AG Ironman 70.3 Mallorca (Spain)
5th AG Ironman70.3 Gdynia (Poland)

Adrian Siemons (Belgium) 
1st Triathlon Leiderdorp (Netherlands)
2nd ETU cup (AG) Alanya (Turkey)
5th overall – 1st AG Ironman 70.3 Turkey
2nd AG and 28th overall Ironman 70.3 Mallorca (Spain)
3rd overall 70.3 Terheijden (Netherlands)
3rd  Triathlon Leiderdorp (Netherlands)
2nd Triathlon Almere (Netherlands)
10th overall Ironman 70.3 Turkey
Multiple WC IM 70.3 qualifier
Javier Cepeda (Colombia)
4th Ironman 70.3 Cartagena
Alejandro Casado (Spain)
Ironman World Championships 2018 and 2019 qualifier
Ironman Hawaii 9h14′

Sergio Bolado ( PRO-Spain)
5th 70.3 Sevilla (Spain)
Vadim Suraev (Canada)
Ironman World Championships 2018 qualifier


Inge Roelandt (Belgium)
2nd ‘Hel Van Kasterlee’ (Belgium)
2*2nd 70.3 Troyes (France)
11th overall – 1st AG IM 70.3 Luxemburg
 1st AG Xterra France
1st 70.3 Damme (Belgium)
2nd national champs Xduathlon
2nd AG Challenge Geraardsbergen
1st AG Ironman Zürich Switzerland
Hawaii qualifier
Extra: Multiple short distance podiums

Tony Goossens (Belgium)
1st 1/4 Triathlon Oud-Gastel (Netherlands)
5th 70.3 Bonn (Germany)
4th 70.3 La Roche (Belgium)
4th AG Ironman Wales – Hawaï qualifier
10th 1/3 Triathlon Oud-Gastel (Netherlands)
2nd Chtriman Full Distance triathlon (France)
10th 70.3 Köln (Germany)
Extra: Winner Hel van Kasterlee

David Tovar (Spain)
3rd Triathlon New-Zealand
3rd overall 70.3 Aranjuéz (Spain)
2nd overall 70.3 Castilla y Léon (Spain)
8th overall 70.3 Orihuéla (Spain)
4th overall – 1st AG 70.3 Medina de Rioseca (Spain)
1st AG 70.3 Valencia

Corey Deveaux (Canada) 
1st overall Ironman Lake Placid (USA)
1st 70.3 Bridgetown (Canada)
2nd Challenge Saint-Andrews (Canada)
1st Melmerby Triathlon (Canada)
3rd 70.3 Maine (USA)
2nd 70.3 Quassy (USA)
3rd Challenge  Saint Andrews (Canada)
 
1st Duathlon Baddeck and 1st TriathlonPorthood (Canada)
Hawaii qualifier

Tom Vandenbussche (Belgium)
13th National championships duathlon
3rd Kruznoman (Czech Rep.)
4th national championships duathlon (3rd AG)
1st Duathlon Goodwood (GBR)
1st Duathlon Dreikirchen (Ger)
1st duathlon Jurbise (Bel)
4th 111 Triathlon Salzkammergut (Austria)
4th LD duathlon Damme (Bel)
2nd Duathlon Canterbury (GBR)
1st Triathlon Dreikirchen (Ger)
1st Triathlon Canterbury (GBR)
3rd Snowman Triathlon (Wales)
4th Triathlon Wanze (Belgium
World Champion Time Trial (ICU Journalists)
1st Triathlon Wanze (Belgium)
1st Triathlon Dreikirchen (Germany)
1st Duathlon La Gileppe (Belgium)
1st 70.3 Tri the Beast (GBR)
4th Triathlon Montagne du Sancy (France)
2nd Duathlon Jurbise (Belgium)

Wim Decoene (Belgium)
2*1st AG  Hel van Kasterlee (9th and 10th overall)
4th AG european championships duathlon
2*Silver AG World championships duathlon
2*1st Duathlon Sprint Gravelines (France)
3rd Duathlon Sprint La Gileppe (Belgium)
1st Long distance duathlon Gravelines (France)
AG european champion duathlon
National champion sprintduathlon
National champion 1/4 distance duathlon
National champion Long distance duathlon

Andreas Bürger (Switzerland)
 3rd Overall Xterra Woolastook (Canada)
1st Triathlon Aylesford (Canada)
2nd Ingonish Triathlon (Canada)
12th overall 70.3 Quassy (USA)
3nd Duathlon Baddeck (Can)
2nd Triathlon Porthood (Can)

 
Heather Doucette (Canada)
 Hawaï Qualifier and participant
1st AG 70.3 Saint-Andrews (Can)
1st Triathlon Bridgetown (Can)

Allan Mackenzie (Canada)
1st Summerside Triathlon (Canada)
11th overall 70.3 Quassy (USA)
2nd Duathlon Baddeck (Can)
1st Triathlon Aylesford (Can)
7th AG Ironman Canada

Pierre Beaufort (Belgium)
Ironman South Africa: 2*7th
 2* 20th Challenge Almere 70.3
Ironman Germany: 21st AG
Extra: Multiple road running  and trail running victories
Hawaii Qualifier
Pirmin Christen (Switzerland) – Kona Qualifier




Joeri Deleebeeck (Belgium)
3rd U23 national champs offroadtri
Multiple U23 victories
9th ITU world champs crosstriathlon
1st Triathlon Rotem (Bel)
1st X-duathlon Ath(Bel)
3rd Crossduathlon Ath (Bel)
1st Nisraman Short
3rd offroadtriathlon Spa (Bel)
1st Offroadtriathlon Vieilles Forges (France)
3rd Elite Regional Champs MTB XC
2nd Crosstriathlon Arras (France)
3rdCrosstriathlon Spa (Bel)
2nd AG Xterra Denmark (WC qualifier)
2nd AG Xterra Greece (WC qualifier)
12th AG World Champs Xterra Mauï, Hawaii (USA)

8th PRO World championships duathlon
7th PRO European championships duathlon
1st Duathlon Eschweiler (Germany)

Billy Vosnakis (Greece)
2015: ALlxtri competitor finishing Swissman, Celtman, Norseman and Austria Extrememan

Jens Roegiers (Belgium)
9th AG Ironman Barcelona (Spain)
1st Duathlon Eschweiler (Germany)
9th 70.3 Deinze (Belgium)
1st Triathlon Hagen (Germany)
5th 70.3 Frankfurt (Germany)
1st Mettmann Duathlon (Germany)
4th AG Ironman Barcelona (Spain)
10th 70.3 Indeland Germany
Qualified for WC 70.3 2019
Raphael Amato (Bel)
70.3 World championships 4*qualifier and participant
National champion Triathlon Police
2*Swimrun World championships qualifier
1st Swimrun L’eau d’Heure (Belgium)
3rd Triathlon Deinze (Belgium)